dzieci

Czym jest skaza białkowa?

dłoń dziecka Choć pojęcie skazy białkowej często pojawia się w mediach, wiele osób miewa problemy z udzieleniem odpowiedzi na pytanie o to, na czym polega tego typu schorzenie? Zazwyczaj mówimy o niej w przypadku alergii na mleko, okazuje się jednak, że problem jest nieco bardziej złożony. Mianem tym określa się zazwyczaj bardzo zróżnicowane objawy alergii pokarmowej, charakterystyczne jest przy tym dla nich przede wszystkim to, że przyjmują one zazwyczaj postać typową dla atopowego zapalenia skóry. W zdecydowanej większości przypadków skaza białkowa dotyka dzieci, które nie ukończyły jeszcze pierwszego roku życia, dla ich rodziców pocieszające jest zaś przede wszystkim to, że choroba zazwyczaj ustępuje, jeżeli współpracują oni ścisłe z prowadzącym malucha lekarzem.

Zaburzenia trawienne, które zyskały sobie miano skazy białkowej, zazwyczaj dotyczą białka, a więc podstawowego budulca o trudnym do zakwestionowania wpływie na dziecięcy organizm. To właśnie białko ma przecież największy wpływ na to, że maluch rośnie, rozwija się i przybiera na wadze, nie dziwi zatem niepokój, jaki wywołuje wiadomość o tym, że organizm nie toleruje go albo jest w stanie przyjmować je tylko w niewielkich ilościach. Problem dzieci ze skazą białkową polega na tym, że z różnych przyczyn w ich układzie pokarmowym nie dochodzi do całkowitego rozbicia przyjmowanego białka na aminokwasy. W rezultacie organizm nie jest w stanie go wykorzystać, a ono samo staje się zbędnym produktem przemiany materii. Dalsze procesy, którym podlega niewłaściwie trawione białko również nie odpowiadają temu, czego oczekujemy od organizmu, w skrajnych przypadkach może więc dojść nawet do uszkodzenia przewodu pokarmowego a także poważnego nadwyrężenia układu odpornościowego dziecka.

Lekarze uważają, że warto rozmawiać na temat samej skazy białkowej, charakterystycznych dla niej objawów oraz sposobów jej leczenia z wielu powodów, najważniejsze wydaje się przy tym to, że mówimy o schorzeniu coraz częściej spotykanym. Badania potwierdzają, że o ile w latach sześćdziesiątych ubiegłego wieku, z różnymi objawami atopowego zapalenia skóry zmagało się zaledwie trzy procent małych dzieci, dziś liczba ta przekracza już piętnaście procent i nadal rośnie.

Dodaj pierwszy komentarz. Dziękujemy! :)


Musisz mieć włączone javascript, aby wyświetlać komentarze.